ویتامین D

به دلیل بحران ناشی از کمبود ویتامین D لازم میدونم تاکیدی در مورد اندازه گیری و جبران کمبود آن داشته باشم.

متاسفانه در ایران مواد غذایی کمی می توانند ویتامین  D  ورودی بدن را جبران کنند. این  در حالیست که به ندرت هم افراد در معرض زمان کافی طیف هایی از ماورای بنفش لازم برای ساخت این ویتامین در بدت قرار میگیرند. اکثر مردم از نقش ویتاین D در جذب کلسیم و نشست آن در استخوانها آگاه هستند.

کلسیم تنها نقش ویتامین D  نمی باشد.

این ویتامین تاثیرات وسیعی  را در حیطه دستگاه عصبی هورمونی و ایمنی بدن دارد و کمبود آن،به ویژه کمبود شدید آن، تاثیرات وسعی از افسردگی تا زمینه سازی برای ابتلا به سرطانها میتواند فراهم کند. در کنار در معرض آفتاب قرار گرفتن به اندازه  20-30 دقیقه در روز، مصرق بعضی از مواد غذایی به این کمبود کمک می کند. ماهی های چرب مثل سالمون،تخم مرغ،لبنیات،کره،شیر،سویا،پنیر سویا یا توفو،خاویار،زردآلو،هویج،انبه، اووکادو و بادام از منابع خوب ویتامین D می باشند. به شما موکدا توصیه می شود که اگر سطح خونی ویتامین D خود را اخیرا کنترل نکرده اید از پزشک خود بخواهید تا درخواست آزمایش آن را برایتان بنویسد. در صورت کمبود این ویتامین ارزشمند، مکمل این ویتامین برایتان تجویز میشود. لازم به ذکر است که استفاده  از مکمل این ویتامین برایتان تجویز میشود.

لازم به ذکر است که استفاده از مکل های ویتامین D جزء ویتامین های محلول در چربی می باشد. مازاد این ویتامینها نمی تواند به راحتی ویتامین هایی مثل Bو C از بدن دفع شود.زیادی ویتامین D در بدن میتواند منجر به مسمومیت با آن و در نتیجه عوارض خطرناکی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
اسکرول به بالا دریافت تخفیف و رزرو نوبت